

1
$9.4192
$9.4192
10
$8.5120
$85.1200
25
$8.1200
$203.0000
80
$7.0448
$563.5840
230
$6.7312
$1,548.1760
440
$6.1376
$2,700.5440
945
$5.3424
$5,048.5680
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Lumissil Microsystems |
| Series | - |
| Package | Tray |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 159-LFBGA |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Speed | 1GHz |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Core Processor | XBurst® 1 |
| Voltage - I/O | 1.8V, 3.3V |
| Supplier Device Package | 159-BGA (9x9) |
| Ethernet | 10/100Mbps (1) |
| USB | USB 2.0 OTG (1) |
| Number of Cores/Bus Width | 1 Core, 32-Bit |
| RAM Controllers | DDR2, LPDDR2, LVDDR2 |
| Graphics Acceleration | No |
| Display & Interface Controllers | DVP, LCD, MIPI-CSI, RGB |
| Security Features | AES, Boot Security, Encryption Engine, MD5, Random Number Generator, SHA-1/2 |
| Additional Interfaces | AIC, CIM, CSI, DMA, GPIO, I2C, I2S, MMC/SD/SDIO, SPI, UART |