

1
$70.1680
$70.1680
10
$63.7840
$637.8400
100
$57.4112
$5,741.1200
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Littelfuse / IXYS RF |
| Series | - |
| Package | Box |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | PWS-E |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Diode Type | Three Phase |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Technology | Standard |
| Supplier Device Package | PWS-E |
| Voltage - Peak Reverse (Max) | 800 V |
| Current - Average Rectified (Io) | 175 A |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.1 V @ 60 A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 200 µA @ 800 V |