
1
$0.5488
$0.5488
10
$0.4480
$4.4800
25
$0.4032
$10.0800
100
$0.3024
$30.2400
250
$0.2800
$70.0000
500
$0.2240
$112.0000
1000
$0.1680
$168.0000
3000
$0.1568
$470.4000
5000
$0.1456
$728.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Texas Instruments |
| Series | UA78L |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | TO-243AA |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Current - Output | 100mA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TJ) |
| Output Configuration | Positive |
| Current - Quiescent (Iq) | 6 mA |
| Voltage - Input (Max) | 35V |
| Number of Regulators | 1 |
| Supplier Device Package | SOT-89-3 |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 5V |
| PSRR | 55dB ~ 49dB (120Hz) |
| Voltage Dropout (Max) | 1.7V @ 40mA |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature, Short Circuit |