
1
$2.6768
$2.6768
10
$2.4080
$24.0800
25
$2.2736
$56.8400
100
$1.9376
$193.7600
250
$1.8144
$453.6000
500
$1.5904
$795.2000
1000
$1.3216
$1,321.6000
3000
$1.2208
$3,662.4000
6000
$1.1760
$7,056.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 14-VDFN Exposed Pad |
| Voltage - Output | 0V ~ 63V |
| Mounting Type | Surface Mount, Wettable Flank |
| Number of Outputs | 1 |
| Frequency | 100kHz ~ 2.2MHz |
| Type | DC DC Regulator |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C (TJ) |
| Applications | Backlight, Lighting |
| Current - Output / Channel | 4A |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Topology | Step-Down (Buck), Step-Up (Boost) |
| Supplier Device Package | 14-VSON (4.5x3) |
| Dimming | Analog, PWM |
| Voltage - Supply (Min) | 4.5V |
| Voltage - Supply (Max) | 65V |