
1
$1.0304
$1.0304
10
$0.9072
$9.0720
75
$0.8512
$63.8400
150
$0.6944
$104.1600
300
$0.6384
$191.5200
525
$0.5488
$288.1200
1050
$0.4368
$458.6400
2550
$0.3920
$999.6000
5025
$0.3696
$1,857.2400
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Output Type | Rail-to-Rail |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Applications | Buffer |
| Voltage - Supply, Single/Dual (±) | 2.85V ~ 5.5V |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Number of Circuits | 3 |
| Current - Supply | 16 mA |
| Current - Output / Channel | 70 mA |