
1
$0.8960
$0.8960
10
$0.6272
$6.2720
50
$0.5264
$26.3200
100
$0.4256
$42.5600
500
$0.3584
$179.2000
1000
$0.3024
$302.4000
4000
$0.2688
$1,075.2000
8000
$0.2576
$2,060.8000
12000
$0.2464
$2,956.8000
28000
$0.2464
$6,899.2000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | KYOCERA AVX |
| Series | TCTO |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±20% |
| Features | General Purpose |
| Package / Case | 0603 (1608 Metric) |
| Size / Dimension | 0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Type | Molded |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 500mOhm @ 100kHz |
| Manufacturer Size Code | M |
| Height - Seated (Max) | 0.035" (0.90mm) |
| Capacitance | 2.2 µF |
| Voltage - Rated | 10 V |