
1
$0.6272
$0.6272
10
$0.4256
$4.2560
50
$0.3360
$16.8000
100
$0.2800
$28.0000
500
$0.2128
$106.4000
1000
$0.1792
$179.2000
3000
$0.1792
$537.6000
6000
$0.1680
$1,008.0000
9000
$0.1568
$1,411.2000
15000
$0.1456
$2,184.0000
30000
$0.1456
$4,368.0000
75000
$0.1456
$10,920.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | KYOCERA AVX |
| Series | TC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±20% |
| Features | General Purpose |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Type | Molded |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Manufacturer Size Code | P |
| Height - Seated (Max) | 0.047" (1.20mm) |
| Capacitance | 1 µF |
| Voltage - Rated | 25 V |