
1
$0.5376
$0.5376
10
$0.3808
$3.8080
100
$0.1904
$19.0400
500
$0.1680
$84.0000
1000
$0.1344
$134.4000
2000
$0.1232
$246.4000
5000
$0.1120
$560.0000
10000
$0.1008
$1,008.0000
25000
$0.1008
$2,520.0000
50000
$0.0896
$4,480.0000
125000
$0.0784
$9,800.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Micro Commercial Components (MCC) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | DO-214AC, SMA |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Technology | Schottky |
| Capacitance @ Vr, F | 75pF @ 4V, 1MHz |
| Current - Average Rectified (Io) | 1A |
| Supplier Device Package | DO-214AC (SMA) |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |
| Grade | Automotive |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 60 V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 700 mV @ 1 A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50 µA @ 60 V |
| Qualification | AEC-Q101 |