
1
$5.4432
$5.4432
10
$4.5584
$45.5840
25
$4.1552
$103.8800
50
$3.5616
$178.0800
100
$3.2704
$327.0400
200
$3.2704
$654.0800
400
$3.1696
$1,267.8400
600
$3.0688
$1,841.2800
1000
$2.8672
$2,867.2000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | J.W. Miller / Bourns |
| Series | SRP1770CC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±20% |
| Package / Case | Nonstandard |
| Size / Dimension | 0.693" L x 0.665" W (17.60mm x 16.90mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Shielding | Shielded |
| Type | Wirewound |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| DC Resistance (DCR) | 6.8mOhm Max |
| Frequency - Self Resonant | 12MHz |
| Current - Saturation (Isat) | 35A |
| Material - Core | Carbonyl Powder |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |
| Height - Seated (Max) | 0.276" (7.00mm) |
| Inductance | 5.6 µH |
| Current Rating (Amps) | 24 A |