
1
$1.9600
$1.9600
10
$1.6688
$16.6880
25
$1.5344
$38.3600
50
$1.3664
$68.3200
100
$1.1424
$114.2400
250
$1.1088
$277.2000
500
$1.0416
$520.8000
1000
$0.9744
$974.4000
2500
$0.9408
$2,352.0000
5000
$0.9184
$4,592.0000
12500
$0.8624
$10,780.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | J.W. Miller / Bourns |
| Series | SRP1265CC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±20% |
| Package / Case | Nonstandard |
| Size / Dimension | 0.531" L x 0.492" W (13.50mm x 12.50mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Shielding | Shielded |
| Type | Wirewound |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| DC Resistance (DCR) | 1.2mOhm Max |
| Frequency - Self Resonant | 75MHz |
| Current - Saturation (Isat) | 66A |
| Material - Core | Carbonyl Powder |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |
| Height - Seated (Max) | 0.256" (6.50mm) |
| Inductance | 470 nH |
| Current Rating (Amps) | 45 A |