
1
$1.0416
$1.0416
10
$0.8848
$8.8480
25
$0.8064
$20.1600
50
$0.7504
$37.5200
100
$0.6272
$62.7200
250
$0.5824
$145.6000
500
$0.5488
$274.4000
1000
$0.4928
$492.8000
2500
$0.4816
$1,204.0000
5000
$0.4592
$2,296.0000
12500
$0.4480
$5,600.0000
25000
$0.4256
$10,640.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | J.W. Miller / Bourns |
| Series | SRP1038CC |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±20% |
| Package / Case | Nonstandard |
| Size / Dimension | 0.433" L x 0.394" W (11.00mm x 10.00mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Shielding | Shielded |
| Type | Wirewound |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| DC Resistance (DCR) | 19.3mOhm Max |
| Frequency - Self Resonant | 15MHz |
| Current - Saturation (Isat) | 16A |
| Material - Core | Carbonyl Powder |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |
| Height - Seated (Max) | 0.157" (4.00mm) |
| Inductance | 5.6 µH |
| Current Rating (Amps) | 12 A |