1
$0.9632
$0.9632
10
$0.7952
$7.9520
100
$0.6160
$61.6000
500
$0.5264
$263.2000
1000
$0.4256
$425.6000
2500
$0.4032
$1,008.0000
5000
$0.3808
$1,904.0000
12500
$0.3584
$4,480.0000
25000
$0.3584
$8,960.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 16-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Transistor Type | 7 NPN Darlington |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 500mA |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 100V |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1.6V @ 500µA, 350mA |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Grade | Automotive |
| Qualification | AEC-Q100 |