1
$0.5488
$0.5488
10
$0.4704
$4.7040
25
$0.4368
$10.9200
100
$0.3472
$34.7200
250
$0.3248
$81.2000
500
$0.2688
$134.4000
1000
$0.2128
$212.8000
3000
$0.1904
$571.2000
6000
$0.1792
$1,075.2000
15000
$0.1680
$2,520.0000
30000
$0.1568
$4,704.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Texas Instruments |
| Series | 74LV |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 16-VFQFN Exposed Pad |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Circuit | 1 x 3:8 |
| Type | Decoder/Demultiplexer |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 5.5V |
| Independent Circuits | 1 |
| Current - Output High, Low | 12mA, 12mA |
| Voltage Supply Source | Single Supply |
| Supplier Device Package | 16-VQFN (4x3.5) |