
1
$0.6944
$0.6944
10
$0.6048
$6.0480
100
$0.4256
$42.5600
500
$0.3472
$173.6000
1000
$0.3024
$302.4000
3000
$0.2688
$806.4000
6000
$0.2464
$1,478.4000
9000
$0.2352
$2,116.8000
30000
$0.2352
$7,056.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Micro Commercial Components (MCC) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | DO-214AB, SMC |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Technology | Schottky |
| Capacitance @ Vr, F | 150pF @ 4V, 1MHz |
| Current - Average Rectified (Io) | 3A |
| Supplier Device Package | DO-214AB (SMC) |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |
| Grade | Automotive |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 40 V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 500 mV @ 3 A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 100 µA @ 40 V |
| Qualification | AEC-Q101 |