1
$2.6320
$2.6320
10
$2.1840
$21.8400
100
$1.7472
$174.7200
500
$1.4784
$739.2000
1000
$1.2544
$1,254.4000
3000
$1.1872
$3,561.6000
6000
$1.1424
$6,854.4000
9000
$1.1088
$9,979.2000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Vishay / Siliconix |
| Series | TrenchFET® |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | PowerPAK® SO-8 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Type | N-Channel |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 9.6A (Ta) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 11mOhm @ 12A, 10V |
| Power Dissipation (Max) | 1.9W (Ta) |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 4V @ 250µA |
| Supplier Device Package | PowerPAK® SO-8 |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 6V, 10V |
| Vgs (Max) | ±20V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 60 V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 57 nC @ 10 V |