1
$5.9136
$5.9136
10
$4.9392
$49.3920
25
$4.5136
$112.8400
40
$3.8640
$154.5600
200
$3.5504
$710.0800
400
$3.4384
$1,375.3600
600
$3.3264
$1,995.8400
1000
$3.1136
$3,113.6000
2400
$3.0128
$7,230.7200
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Amgis |
| Series | SH50 |
| Package | Tray |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±20% |
| Package / Case | Radial, Vertical Cylinder, 4 Leads |
| Size / Dimension | 0.669" Dia (17.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Shielding | Unshielded |
| Type | Toroidal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| DC Resistance (DCR) | 50mOhm Max |
| Material - Core | Iron Powder |
| Inductance Frequency - Test | 10 kHz |
| Height - Seated (Max) | 0.492" (12.50mm) |
| Inductance | 47 µH |
| Current Rating (Amps) | 3 A |