1
$6.4736
$6.4736
10
$5.2416
$52.4160
25
$4.6592
$116.4800
40
$4.4016
$176.0640
200
$4.0768
$815.3600
400
$4.0208
$1,608.3200
600
$3.8864
$2,331.8400
1000
$3.6288
$3,628.8000
2400
$3.4496
$8,279.0400
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Amgis |
| Series | SH150 |
| Package | Tray |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±20% |
| Package / Case | Radial, Horizontal - Corner Terminals |
| Size / Dimension | 0.614" L x 0.591" W (15.60mm x 15.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Shielding | Unshielded |
| Type | Toroidal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| DC Resistance (DCR) | 600mOhm |
| Material - Core | Iron Powder |
| Inductance Frequency - Test | 10 kHz |
| Height - Seated (Max) | 0.358" (9.10mm) |
| Inductance | 248 µH |
| Current Rating (Amps) | 830 mA |