1
$6.0256
$6.0256
10
$4.8832
$48.8320
25
$4.3344
$108.3600
40
$4.0992
$163.9680
200
$3.7968
$759.3600
400
$3.7296
$1,491.8400
600
$3.6176
$2,170.5600
1000
$3.3712
$3,371.2000
2400
$3.2032
$7,687.6800
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Amgis |
| Series | SH150 |
| Package | Tray |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±20% |
| Package / Case | Radial, Horizontal - Corner Terminals |
| Size / Dimension | 0.433" L x 0.441" W (11.00mm x 11.20mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Shielding | Unshielded |
| Type | Toroidal |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| DC Resistance (DCR) | 1.2Ohm |
| Material - Core | Iron Powder |
| Inductance Frequency - Test | 10 kHz |
| Height - Seated (Max) | 0.280" (7.10mm) |
| Inductance | 118 µH |
| Current Rating (Amps) | 380 mA |