1
$2.2960
$2.2960
10
$1.7808
$17.8080
25
$1.4784
$36.9600
50
$1.4448
$72.2400
100
$1.3104
$131.0400
500
$1.1536
$576.8000
1000
$1.0192
$1,019.2000
2500
$0.9856
$2,464.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | NXP Semiconductors |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | OBSOLETE |
| Features | Output Switch, Programmable Limit, Shutdown Mode |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Output Type | I2C/SMBus |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Voltage - Supply | 2.8V ~ 5.5V |
| Sensor Type | Digital, Local |
| Resolution | 13 b |
| Supplier Device Package | 8-SO |
| Test Condition | -25°C ~ 100°C (-55°C ~ 125°C) |
| Accuracy - Highest (Lowest) | ±1°C (±3°C) |
| Sensing Temperature - Local | -55°C ~ 125°C |