
1
$0.5488
$0.5488
10
$0.4704
$4.7040
100
$0.3248
$32.4800
500
$0.2576
$128.8000
1000
$0.2016
$201.6000
2000
$0.1792
$358.4000
5000
$0.1792
$896.0000
10000
$0.1568
$1,568.0000
50000
$0.1568
$7,840.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | SMC Diode Solutions |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | TO-220-3 Full Pack, Isolated Tab |
| Mounting Type | Through Hole |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Reverse Recovery Time (trr) | 35 ns |
| Technology | Standard |
| Diode Configuration | 1 Pair Common Anode |
| Current - Average Rectified (Io) (per Diode) | 5A |
| Supplier Device Package | ITO-220AB |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 150°C |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600 V |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 2 V @ 5 A |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 5 µA @ 600 V |