1
$2.3632
$2.3632
10
$2.0048
$20.0480
25
$1.8480
$46.2000
50
$1.6576
$82.8800
100
$1.3776
$137.7600
250
$1.3328
$333.2000
500
$1.2544
$627.2000
1000
$1.1760
$1,176.0000
2000
$1.1760
$2,352.0000
4000
$1.1424
$4,569.6000
6000
$1.0976
$6,585.6000
10000
$1.0416
$10,416.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | PowerStor (Eaton) |
| Series | SD6030 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±30% |
| Package / Case | Nonstandard |
| Size / Dimension | 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Shielding | Shielded |
| Type | Drum Core, Wirewound |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| DC Resistance (DCR) | 24mOhm Max |
| Current - Saturation (Isat) | 2.4A |
| Material - Core | Ferrite |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |
| Height - Seated (Max) | 0.118" (3.00mm) |
| Inductance | 3.3 µH |
| Current Rating (Amps) | 3.54 A |