1
$2.1728
$2.1728
10
$1.8480
$18.4800
25
$1.7024
$42.5600
50
$1.5232
$76.1600
100
$1.2656
$126.5600
250
$1.2320
$308.0000
500
$1.1536
$576.8000
1000
$1.0864
$1,086.4000
2600
$1.0528
$2,737.2800
5200
$1.0080
$5,241.6000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | PowerStor (Eaton) |
| Series | SD53 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±20% |
| Package / Case | Nonstandard |
| Size / Dimension | 0.205" L x 0.205" W (5.20mm x 5.20mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Shielding | Shielded |
| Type | Drum Core, Wirewound |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| DC Resistance (DCR) | 142mOhm Max |
| Current - Saturation (Isat) | 1.1A |
| Material - Core | Ferrite |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |
| Height - Seated (Max) | 0.118" (3.00mm) |
| Inductance | 15 µH |
| Current Rating (Amps) | 1.1 A |