
1
$0.8512
$0.8512
10
$0.7504
$7.5040
25
$0.7056
$17.6400
100
$0.5712
$57.1200
250
$0.5264
$131.6000
500
$0.4480
$224.0000
1000
$0.3584
$358.4000
3000
$0.3248
$974.4000
6000
$0.3024
$1,814.4000
15000
$0.2912
$4,368.0000
30000
$0.2800
$8,400.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Richtek |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5 |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Current - Output | 200mA |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Output Configuration | Positive |
| Current - Quiescent (Iq) | 100 µA |
| Voltage - Input (Max) | 14V |
| Number of Regulators | 1 |
| Supplier Device Package | TSOT-23-5 |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 8V |
| Control Features | Current Limit, Enable |
| Voltage Dropout (Max) | 1.5V @ 100mA |
| Protection Features | Over Current, Over Temperature |