
1
$1.1200
$1.1200
10
$0.9968
$9.9680
25
$0.9520
$23.8000
100
$0.7840
$78.4000
250
$0.7280
$182.0000
500
$0.6496
$324.8000
1000
$0.5040
$504.0000
3000
$0.4704
$1,411.2000
6000
$0.4480
$2,688.0000
15000
$0.4368
$6,552.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Richtek |
| Series | ACOT™ |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 |
| Output Type | Adjustable |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Outputs | 1 |
| Function | Step-Down |
| Current - Output | 3A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 500kHz |
| Voltage - Input (Max) | 18V |
| Topology | Buck |
| Supplier Device Package | TSOT-23-6 (FC) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Output (Max) | 6.5V |
| Voltage - Input (Min) | 4.5V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 0.765V |