1
$1.1536
$1.1536
10
$0.9408
$9.4080
100
$0.7392
$73.9200
500
$0.6272
$313.6000
1000
$0.5040
$504.0000
3000
$0.4816
$1,444.8000
6000
$0.4592
$2,755.2000
9000
$0.4368
$3,931.2000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | ROHM Semiconductor |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 8-SMD, Flat Leads |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Technology | MOSFET (Metal Oxide) |
| FET Type | P-Channel |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 7A (Ta) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 12mOhm @ 7A, 4.5V |
| Power Dissipation (Max) | 1.1W (Ta) |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 1V @ 1mA |
| Supplier Device Package | TSMT8 |
| Grade | Automotive |
| Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) | 1.5V, 4.5V |
| Vgs (Max) | ±10V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 12 V |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 58 nC @ 4.5 V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 7400 pF @ 6 V |
| Qualification | AEC-Q101 |