1
$1.8144
$1.8144
10
$1.3552
$13.5520
50
$1.2432
$62.1600
100
$1.0192
$101.9200
500
$0.8064
$403.2000
1200
$0.7168
$860.1600
2400
$0.6720
$1,612.8000
6000
$0.6496
$3,897.6000
8400
$0.6160
$5,174.4000
12000
$0.6048
$7,257.6000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Nichicon |
| Series | FPCAP, RNL |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±20% |
| Package / Case | Radial, Can |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Type | Polymer |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 10mOhm |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Height - Seated (Max) | 0.689" (17.50mm) |
| Capacitance | 680 µF |
| Voltage - Rated | 25 V |
| Ripple Current @ Low Frequency | 580 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 5.8 A @ 100 kHz |