1
$2.6992
$2.6992
10
$2.0720
$20.7200
50
$1.9040
$95.2000
100
$1.5792
$157.9200
500
$1.2656
$632.8000
1200
$1.1088
$1,330.5600
3600
$1.0752
$3,870.7200
6000
$1.0304
$6,182.4000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Nichicon |
| Series | FPCAP, RNL |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±20% |
| Package / Case | Radial, Can |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Type | Polymer |
| Operating Temperature | -55°C ~ 105°C |
| Applications | General Purpose |
| Lead Spacing | 0.197" (5.00mm) |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 8mOhm |
| Lifetime @ Temp. | 5000 Hrs @ 105°C |
| Height - Seated (Max) | 0.689" (17.50mm) |
| Capacitance | 1.5 mF |
| Voltage - Rated | 16 V |
| Ripple Current @ Low Frequency | 770 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 7.7 A @ 100 kHz |