
1
$2.1840
$2.1840
5
$1.9152
$9.5760
10
$1.8816
$18.8160
25
$1.8256
$45.6400
50
$1.7696
$88.4800
100
$1.7136
$171.3600
250
$1.6576
$414.4000
500
$1.5568
$778.4000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | RECOM Power |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±10% |
| Package / Case | Nonstandard |
| Size / Dimension | 0.394" L x 0.354" W (10.00mm x 9.00mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Shielding | Unshielded |
| Type | Wirewound |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| DC Resistance (DCR) | 350mOhm Max |
| Current - Saturation (Isat) | 1.1A |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |
| Height - Seated (Max) | 0.232" (5.90mm) |
| Inductance | 100 µH |
| Current Rating (Amps) | 1.02 A |