1
$5.9696
$5.9696
10
$5.3536
$53.5360
25
$5.0624
$126.5600
100
$4.3904
$439.0400
300
$4.1664
$1,249.9200
500
$3.7408
$1,870.4000
1000
$3.1472
$3,147.2000
2500
$2.9904
$7,476.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Maxim Integrated / Analog Devices |
| Series | REF02 |
| Package | Tube |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±1% |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Temperature Coefficient | 65ppm/°C |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Voltage - Input | 8V ~ 30V |
| Reference Type | Series |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Current - Supply | 1.6mA |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 5V |
| Noise - 0.1Hz to 10Hz | 12µVp-p |
| Current - Output | 21 mA |