
1
$4.8160
$4.8160
10
$4.2896
$42.8960
25
$3.8976
$97.4400
50
$3.7856
$189.2800
100
$3.6736
$367.3600
250
$3.4832
$870.8000
500
$3.0016
$1,500.8000
1000
$2.7888
$2,788.8000
5000
$2.3184
$11,592.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Marutsuelec |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Resistance (Ohms) | 20k |
| Power (Watts) | 0.025W, 1/40W |
| Tolerance | ±20% |
| Adjustment Type | Side Adjustment |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Termination Style | PC Pins |
| Actuator Length | 0.591" (15.00mm) |
| Actuator Type | Slotted |
| Built in Switch | Rotary, SPST |
| Actuator Diameter | 0.236" (6.00mm) |
| Resistive Material | Carbon |
| Taper | Logarithmic |
| Rotation | 300° |
| Number of Gangs | 2 |
| Number of Turns | 1 |