
1
$3.1360
$3.1360
10
$2.7888
$27.8880
25
$2.5424
$63.5600
50
$2.4640
$123.2000
100
$2.3856
$238.5600
250
$2.2736
$568.4000
500
$1.9488
$974.4000
1000
$1.8144
$1,814.4000
5000
$1.5120
$7,560.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Marutsuelec |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Resistance (Ohms) | 1k |
| Power (Watts) | 0.05W, 1/20W |
| Tolerance | ±20% |
| Adjustment Type | Side Adjustment |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Termination Style | PC Pins |
| Actuator Length | 0.591" (15.00mm) |
| Actuator Type | Slotted |
| Built in Switch | None |
| Actuator Diameter | 0.236" (6.00mm) |
| Resistive Material | Carbon |
| Taper | Linear |
| Rotation | 300° |
| Number of Gangs | 2 |
| Number of Turns | 1 |