
1
$2.0384
$2.0384
10
$1.8256
$18.2560
25
$1.7248
$43.1200
80
$1.4672
$117.3760
230
$1.3776
$316.8480
490
$1.2096
$592.7040
980
$0.9968
$976.8640
2450
$0.9296
$2,277.5200
4900
$0.8960
$4,390.4000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Intersil (Renesas Electronics Corporation) |
| Series | RL78/G16 |
| Package | Tray |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 24-WFQFN Exposed Pad |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Speed | 16MHz |
| Program Memory Size | 32KB (32K x 8) |
| RAM Size | 2K x 8 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Oscillator Type | External, Internal |
| Program Memory Type | FLASH |
| EEPROM Size | 1K x 8 |
| Core Processor | RL78 |
| Data Converters | A/D 11x8/10b |
| Core Size | 16-Bit |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.4V ~ 5.5V |
| Connectivity | CSI, I2C, SPI, UART/USART |
| Peripherals | Capacitive Touch, POR, PWM, Voltage Detect, WDT |
| Supplier Device Package | 24-HWQFN (4x4) |
| Number of I/O | 21 |