
1
$1.8256
$1.8256
10
$1.6352
$16.3520
25
$1.5568
$38.9200
80
$1.2768
$102.1440
230
$1.1872
$273.0560
490
$1.0528
$515.8720
980
$0.8288
$812.2240
2450
$0.7728
$1,893.3600
4900
$0.7392
$3,622.0800
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Intersil (Renesas Electronics Corporation) |
| Series | RL78/G16 |
| Package | Tray |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 16-WFQFN Exposed Pad |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Speed | 16MHz |
| Program Memory Size | 16KB (16K x 8) |
| RAM Size | 2K x 8 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C (TA) |
| Oscillator Type | External, Internal |
| Program Memory Type | FLASH |
| EEPROM Size | 1K x 8 |
| Core Processor | RL78 |
| Data Converters | A/D 7x8/10b |
| Core Size | 16-Bit |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.4V ~ 5.5V |
| Connectivity | CSI, I2C, SPI, UART/USART |
| Peripherals | Capacitive Touch, POR, PWM, Voltage Detect, WDT |
| Supplier Device Package | 16-HWQFN (3x3) |
| Number of I/O | 13 |