1
$3.7856
$3.7856
10
$2.9120
$29.1200
40
$2.6768
$107.0720
252
$2.0048
$505.2096
504
$1.7808
$897.5232
1008
$1.5568
$1,569.2544
2520
$1.5008
$3,782.0160
5040
$1.4448
$7,281.7920
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | TOKIN (KEMET) |
| Series | R41P |
| Package | Tray |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±10% |
| Package / Case | Radial |
| Mounting Type | Through Hole |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Applications | Automotive; EMI, RFI Suppression |
| Lead Spacing | 1.476" (37.50mm) |
| Termination | PC Pins |
| Ratings | AEC-Q200, X1, Y2 |
| Dielectric Material | Polypropylene (PP), Metallized |
| Voltage Rating - AC | 300V |
| Voltage Rating - DC | 1200V (1.2kV) |
| Height - Seated (Max) | 0.870" (22.10mm) |
| Capacitance | 0.47 µF |
| Size / Dimension | 1.634" L x 0.433" W (41.50mm x 11.00mm) |