
1
$2.4640
$2.4640
10
$2.1952
$21.9520
25
$1.9936
$49.8400
50
$1.9376
$96.8800
100
$1.8816
$188.1600
250
$1.7808
$445.2000
500
$1.5344
$767.2000
1000
$1.4224
$1,422.4000
5000
$1.1872
$5,936.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Marutsuelec |
| Series | - |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Resistance (Ohms) | 20k |
| Power (Watts) | 0.06W |
| Tolerance | ±20% |
| Adjustment Type | User Defined |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Termination Style | Solder Lug |
| Actuator Length | 0.787" (20.00mm) |
| Actuator Type | Slotted |
| Built in Switch | None |
| Actuator Diameter | 0.236" (6.00mm) |
| Resistive Material | Carbon |
| Taper | Logarithmic |
| Rotation | 300° |
| Number of Gangs | 2 |
| Number of Turns | 1 |