
1
$0.3808
$0.3808
10
$0.2688
$2.6880
100
$0.1344
$13.4400
500
$0.1120
$56.0000
1000
$0.0784
$78.4000
2000
$0.0672
$134.4000
5000
$0.0560
$280.0000
10000
$0.0448
$448.0000
30000
$0.0448
$1,344.0000
50000
$0.0448
$2,240.0000
100000
$0.0336
$3,360.0000
250000
$0.0336
$8,400.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Nexperia |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Transistor Type | NPN |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 250mV @ 5mA, 50mA |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 50nA (ICBO) |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 60 @ 10mA, 5V |
| Frequency - Transition | 300MHz |
| Supplier Device Package | TO-236AB |
| Grade | Automotive |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 300 mA |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 140 V |
| Power - Max | 250 mW |
| Qualification | AEC-Q101 |