
1
$2.0720
$2.0720
10
$1.7584
$17.5840
25
$1.6240
$40.6000
50
$1.4560
$72.8000
100
$1.2096
$120.9600
400
$1.1760
$470.4000
800
$1.0752
$860.1600
1200
$1.0416
$1,249.9200
2800
$0.9968
$2,791.0400
10000
$0.9184
$9,184.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | J.W. Miller / Bourns |
| Series | PM3600 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±20% |
| Package / Case | Nonstandard |
| Size / Dimension | 0.452" L x 0.354" W (11.48mm x 8.99mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Shielding | Unshielded |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Height | 0.225" (5.72mm) |
| Number of Coils | 2 |
| Inductance - Connected In Series | 60 µH |
| Inductance - Connected In Parallel | 15 µH |
| Current Rating - Parallel | 1.45 A |
| Current Rating - Series | 730 mA |
| DC Resistance (DCR) - Parallel | 63mOhm Max |
| DC Resistance (DCR) - Series | 250mOhm Max |