1
$3.8416
$3.8416
10
$2.9456
$29.4560
50
$2.7104
$135.5200
100
$2.2400
$224.0000
500
$1.8032
$901.6000
1000
$1.5792
$1,579.2000
2500
$1.5232
$3,808.0000
5000
$1.4672
$7,336.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Nichicon |
| Series | PCM |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±20% |
| Package / Case | Radial, Can - SMD |
| Size / Dimension | 0.394" Dia (10.00mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Type | Polymer |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Applications | Automotive |
| Ratings | AEC-Q200 |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 25mOhm |
| Lifetime @ Temp. | 8000 Hrs @ 125°C |
| Surface Mount Land Size | 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.413" (10.50mm) |
| Capacitance | 120 µF |
| Voltage - Rated | 50 V |
| Ripple Current @ Low Frequency | 125 mA @ 120 Hz |
| Ripple Current @ High Frequency | 2.5 A @ 100 kHz |