1
$2.3184
$2.3184
10
$2.0832
$20.8320
25
$1.9600
$49.0000
100
$1.6688
$166.8800
250
$1.5680
$392.0000
500
$1.3776
$688.8000
1000
$1.1424
$1,142.4000
2000
$1.0640
$2,128.0000
6000
$1.0192
$6,115.2000
10000
$0.9856
$9,856.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | NXP Semiconductors |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Voltage - Output | 5.5V |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Outputs | 8 |
| Frequency | 25MHz |
| Type | Power Switch |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Applications | Backlight |
| Current - Output / Channel | 25mA |
| Internal Switch(s) | Yes |
| Supplier Device Package | 20-SO |
| Dimming | I2C |
| Voltage - Supply (Min) | 2.3V |
| Voltage - Supply (Max) | 5.5V |