1
$1.7696
$1.7696
10
$1.5904
$15.9040
25
$1.5008
$37.5200
100
$1.2768
$127.6800
250
$1.1984
$299.6000
500
$1.0528
$526.4000
1000
$0.8736
$873.6000
2000
$0.8064
$1,612.8000
6000
$0.7840
$4,704.0000
10000
$0.7504
$7,504.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Features | POR |
| Package / Case | 16-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Output Type | Push-Pull |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Interface | I2C, SMBus |
| Number of I/O | 8 |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| Voltage - Supply | 2.3V ~ 5.5V |
| Clock Frequency | 400 kHz |
| Interrupt Output | Yes |
| Supplier Device Package | 16-TSSOP |
| Current - Output Source/Sink | 10mA, 25mA |
| DigiKey Programmable | Not Verified |