
1
$4.1216
$4.1216
10
$3.6064
$36.0640
25
$3.2144
$80.3600
50
$3.0240
$151.2000
100
$2.9568
$295.6800
300
$2.8336
$850.0800
500
$2.3184
$1,159.2000
1000
$1.9936
$1,993.6000
5000
$1.8032
$9,016.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Piher Sensing Systems, an Amphenol company |
| Series | PC-16 |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Resistance (Ohms) | 250k |
| Power (Watts) | 0.2W, 1/5W |
| Tolerance | ±20% |
| Adjustment Type | Side Adjustment |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Termination Style | Solder Lug |
| Bushing Thread | M7 x 0.75 |
| Actuator Length | 1.772" (45.00mm) |
| Actuator Type | Knurled |
| Built in Switch | None |
| Actuator Diameter | 0.157" (4.00mm) |
| Resistive Material | Carbon |
| Taper | Linear |
| Rotation | 300° |
| Size - Body | Rectangular - 0.709" x 0.630" Face (18.00mm x 16.00mm) |
| Number of Gangs | 1 |
| Number of Turns | 1 |