
1
$4.9504
$4.9504
10
$4.3232
$43.2320
25
$3.8640
$96.6000
50
$3.6288
$181.4400
100
$3.5504
$355.0400
300
$3.4048
$1,021.4400
500
$2.7776
$1,388.8000
1000
$2.3968
$2,396.8000
5000
$2.1616
$10,808.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Piher Sensing Systems, an Amphenol company |
| Series | PC-16 |
| Package | Bulk |
| Product Status | ACTIVE |
| Resistance (Ohms) | 10k |
| Power (Watts) | 0.1W, 1/10W |
| Tolerance | ±20% |
| Temperature Coefficient | ±300ppm/°C |
| Adjustment Type | Side Adjustment |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Termination Style | Solder Lug |
| Bushing Thread | M7 x 0.75 |
| Actuator Length | 1.772" (45.00mm) |
| Actuator Type | Knurled |
| Built in Switch | None |
| Actuator Diameter | 0.157" (4.00mm) |
| Resistive Material | Carbon |
| Taper | Logarithmic |
| Rotation | 300° |
| Size - Body | Rectangular - 0.709" x 0.630" Face (18.00mm x 16.00mm) |
| Number of Gangs | 1 |
| Number of Turns | 1 |