
1
$1.0976
$1.0976
5
$0.9520
$4.7600
10
$0.8960
$8.9600
15
$0.8400
$12.6000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Allied Components International |
| Series | PC1004 |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Tolerance | ±20% |
| Package / Case | Nonstandard |
| Size / Dimension | 0.394" L x 0.354" W (10.00mm x 9.00mm) |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Shielding | Unshielded |
| Type | Wirewound |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C |
| DC Resistance (DCR) | 9mOhm Max |
| Inductance Frequency - Test | 100 kHz |
| Height - Seated (Max) | 0.177" (4.50mm) |
| Inductance | 1 µH |
| Current Rating (Amps) | 6 A |