1000
$0.2912
$291.2000
2000
$0.2688
$537.6000
5000
$0.2464
$1,232.0000
10000
$0.2352
$2,352.0000
25000
$0.2240
$5,600.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Nexperia |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | TO-243AA |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Transistor Type | PNP |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 310mV @ 210mA, 4.2A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 100nA (ICBO) |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 200 @ 1A, 2V |
| Frequency - Transition | 130MHz |
| Supplier Device Package | SOT-89 |
| Grade | Automotive |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 4.2 A |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 60 V |
| Power - Max | 600 mW |
| Qualification | AEC-Q101 |