
1
$0.5264
$0.5264
10
$0.4144
$4.1440
100
$0.2464
$24.6400
500
$0.2240
$112.0000
1000
$0.1568
$156.8000
3000
$0.1456
$436.8000
6000
$0.1344
$806.4000
9000
$0.1232
$1,108.8000
30000
$0.1232
$3,696.0000
75000
$0.1120
$8,400.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Nexperia |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | TO-236-3, SC-59, SOT-23-3 |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Transistor Type | PNP |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 120mV @ 10mA, 100mA |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 100nA |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 70 @ 50mA, 10V |
| Frequency - Transition | 55MHz |
| Supplier Device Package | TO-236AB |
| Grade | Automotive |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 1 A |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 150 V |
| Power - Max | 300 mW |
| Qualification | AEC-Q101 |