
1
$1.3664
$1.3664
10
$1.2992
$12.9920
20
$1.2320
$24.6400
50
$1.1648
$58.2400
100
$1.1312
$113.1200
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | NTE Electronics, Inc |
| Series | - |
| Package | Bag |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 14-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Type | 555 Type, Timer/Oscillator (Single) |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 16V |
| Supplier Device Package | 14-PDIP |
| Current - Supply | 10 mA |