
1
$0.8064
$0.8064
10
$0.7168
$7.1680
25
$0.6720
$16.8000
100
$0.5488
$54.8800
250
$0.5040
$126.0000
500
$0.4368
$218.4000
1000
$0.3472
$347.2000
2500
$0.3136
$784.0000
5000
$0.2912
$1,456.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Texas Instruments |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 14-DIP (0.300", 7.62mm) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Type | 555 Type, Timer/Oscillator (Dual) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 105°C |
| Voltage - Supply | 4.5V ~ 16V |
| Supplier Device Package | 14-PDIP |
| Current - Supply | 20 mA |