
1
$21.4480
$21.4480
10
$19.7120
$197.1200
46
$18.8944
$869.1424
138
$16.6544
$2,298.3072
276
$15.8368
$4,370.9568
506
$14.8064
$7,492.0384
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Maxim Integrated / Analog Devices |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Output Type | Current - Unbuffered |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Bits | 12 |
| Data Interface | Parallel |
| Reference Type | External |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Voltage - Supply, Analog | 5V |
| Voltage - Supply, Digital | 5V |
| Settling Time | 2µs |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Architecture | R-2R |
| Number of D/A Converters | 1 |
| INL/DNL (LSB) | ±0.5 (Max), ±1 (Max) |
| Differential Output | Yes |
| DigiKey Programmable | Not Verified |