
1
$9.3968
$9.3968
49
$8.0976
$396.7824
147
$7.0224
$1,032.2928
294
$6.7088
$1,972.3872
539
$6.1152
$3,296.0928
1029
$5.3312
$5,485.8048
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | Maxim Integrated / Analog Devices |
| Series | - |
| Package | Tube |
| Product Status | OBSOLETE |
| Package / Case | 20-LCC (J-Lead) |
| Output Type | Current - Unbuffered |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of Bits | 10 |
| Data Interface | Parallel |
| Reference Type | External |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C |
| Voltage - Supply, Analog | 5V ~ 16.5V |
| Voltage - Supply, Digital | 5V ~ 16.5V |
| Settling Time | 800ns |
| Supplier Device Package | 20-PLCC (9x9) |
| Architecture | R-2R |
| Number of D/A Converters | 1 |
| Differential Output | Yes |
| DigiKey Programmable | Not Verified |