
1
$6.9552
$6.9552
10
$6.2496
$62.4960
25
$5.9024
$147.5600
100
$5.1184
$511.8400
250
$4.8496
$1,212.4000
500
$4.3568
$2,178.4000
1000
$3.6736
$3,673.6000
2500
$3.4944
$8,736.0000
| TYPE | DESCRIPTION |
| Mfr | MPS (Monolithic Power Systems) |
| Series | - |
| Package | Tape & Reel (TR) |
| Product Status | ACTIVE |
| Package / Case | 17-PowerVFQFN |
| Output Type | Fixed |
| Mounting Type | Surface Mount, Wettable Flank |
| Number of Outputs | 1 |
| Function | Step-Down |
| Current - Output | 4A |
| Operating Temperature | -40°C ~ 150°C (TJ) |
| Output Configuration | Positive |
| Frequency - Switching | 350kHz ~ 2.5MHz |
| Voltage - Input (Max) | 36V |
| Topology | Buck |
| Supplier Device Package | 17-QFN (3x4) |
| Synchronous Rectifier | Yes |
| Voltage - Input (Min) | 3.3V |
| Voltage - Output (Min/Fixed) | 3.3V |
| Grade | Automotive |
| Qualification | AEC-Q100 |